Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Nezlomný optimista
spisovatel V.P.Borovička – osobnost Mukařov-ska

2. října 2007, Vítek Šoupal

V.P.BorovičkaJak sám uváděl, z Prahy odešel právě do Mukařova proto, že dům (vila se zahradou v Obecní ulici), který byl v Mukařově ke koupi, měl v suterénu dostatek prostoru pro archiv jeho materiálů a dokumentů nastřádaných za roky spisovatelské práce. Letos v červnu tomu byly již 3 roky, co ve věku 83 let zemřel po krátké těžké nemoci.

Václav Pavel Borovička stále patří mezi nejčtenější české spisovatele. Jeho knížky se mohou pochlubit zcela mimořádnou oblibou u čtenářů: vyšly téměř ve dvou stech vydáních v celkovém nákladu značně přesahujícím pět milionů výtisků a byly přeloženy do šestnácti jazyků. Tituly 'Atentáty, které měly změnit svět', 'Mafie', 'Vraždy ve státním zájmu', ale i řada čtyřdílných 'Velkých kriminálních případů' a knížky 'Scotland Yard zasahuje', 'Pařížská sureté pátrá', 'Velké případy FBI', 'Slavné případy Interpolu', 'Hřbitov vyzvědačů', 'Past na kmotra', 'Století šakalů' se také dostaly do světa.

V jednom z rozhovorů, které poskytl na sklonku svého života řekl:

"Ve své tvorbě se zabývám vážnými, dramatickými a často i ožehavými tématy, jejichž studium a zpracování vyžaduje mnoho času, vypětí ... Jsem však nezlomný optimista, miluji život a přidružené legrace. Proto píši filmové komedie, rozhlasové hry a televizní seriály. Miluji děti a pro ně jsem napsal čtyři knížky. Veselé, možná rozpustilé, snad právě proto byly všechny zfilmovány a odvysílány jako televizní seriály."

V.P. Borovička je kromě knih známý jako autor či spoluautor celé řady populárních televizních seriálů. Kromě 'Dynastie Nováků' k nim patří 'Chalupáři', 'Spadla z nebe', 'Safari', 'Kouzelné městečko' či 'Mateřské znaménko'. Spolupracoval na filmech 'Jen ho nechte, ať se bojí', 'Můj brácha má prima bráchu' a 'Brácha za všechny peníze'.

V článku o V. P. Borovičkovi byly použity následující zdroje: http://www.pozitivni-noviny.cz a http://www.baronet.cz/

 
FotoVítek Šoupal, Mukařov
předseda občanského sdružení Mukařov-sko
 

 B
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 
 

B

Související články a dokumenty:


 

 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz