Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku

Zdeněk Bíma
– osobnost Mukařov-ska

16. srpna 2009, Vítek Šoupal

V úterý 18/8 se dožívá významného životního jubilea Zdeněk Bíma, mukařovský spoluobčan a legenda české kolové.

Ač si dnes kolovou všichni spojují hlavně s bratry Pospíšilovými - 20-ti násobnými mistry světa, v dobách před jejich příchodem patřil mezi českou, ale i světovou špičku kolové právě Zdeněk Bíma.

Úspěchy začal sbírat už v juniorských kategoriích, kde opakovaně vyhrál mistrovství Československa. Po přechodu do dospělých se mu podařilo získat 3 československé tituly.

Vrcholem kariéry pak bylo 3. místo na mistrovství světa ve Stuttgartu, kde těsně skončili spolu s Lubomírem Špachmanem za vítěznou západoněmeckou dvojicí Karl Buchholz, Oskar Buchholz a druhými východními němci Heinzem Schneiderem a Gerhardem Landmannem.

O tom, že kolová má blízko k silniční cyklistice svědčí to, že se dokonce jednou ocitl v širším výběru ČS reprezentace na tehdy prestižní Závod míru. Nejen proto si byl blízký s Janem Veselým - českou cyklistickou legendou 20. století - který trávil v Mukařově na své chatě svůj aktivní důchod.

Ani dnes, kdy začíná Zdeněk druhou polovinu své osmdesátky (75+), nenechá kolo zahálet a vyráží se svými mukařovskými vrstevníky na cyklovýlety do širého okolí.

Do dalších let mu přejeme hodně zdraví, elánu a málo cyklistických defektů.