Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

První rok Mateřského centra Mukařov-sko

27. listopadu 2008, Katka Čadilová

Mateřské centrumI když je to skoro k nevíře, s příchodem sychravého podzimu jsme si připomněli první výročí činnosti Mateřského centra Mukařov-sko. Výročí jsou obvykle příležitostí k bilancování a záminkou k sebechvále. První je nudné a druhé protivné, nicméně pokušení je veliké, navíc následující řádky jsou určeny hlavně pro rodiče či prarodiče malých, ještě menších, nebo dokonce ještě nenarozených dětí, kteří k nám do MCM zatím nenašli cestu a třeba se rozhodnou to aspoň zkusit.

Na samém začátku našeho snažení jsme byly čtyři maminy tč. na rodičovské dovolené a neměly jsme nic, jen nabídku obce využívat klubovnu místního chovatelského sdružení. Ta se bohužel ukázala pro tento účel nevyhovující, ale my jsme nerezignovaly a své síly soustředily jinam – a náplň Mateřského centra se začala pomalu rýsovat. Od listopadu loňského roku využíváme pohostinství mukařovské TJ Sokol, kde nabízíme především pohybové aktivity. Od ledna pak máme díky škole k dispozici jednu místnost v budově družiny v Příčné ulici, kterou jsme si vyzdobily a vybavily jako hernu a učebnu.

Pravidelný program se různě proměňoval a i v budoucnu se bude přizpůsobovat zájmu návštěvníků a našim možnostem. V současné době nabízíme dvakrát týdně pohybové aktivity v Sokolovně (díky grantům se postupně daří doplňovat i odpovídající vybavení), v družině pak výtvarku pro starší a hernu pro nejmenší. Protože našim cílem je nejen zabavit děti, ale také rozvíjet jejich maminky, mohou do MCM chodit na večerní kurz angličtiny a jednou za měsíc se scházíme na „maminci“ – večerním posezení, kde si užíváme nejen chvilku povídání bez dětí, ale zkoušíme podle vlastní chuti a možností i různé tvořivé techniky.

Vedle pravidelného programu se MCM může pochlubit už docela dlouhou řádkou jednorázových akcí, ať to byly dětské karnevaly, divadelní představení – to poslední, které se konalo 18. listopadu, nám skvěle zahrál soubor Mandarinky ze Srbína (viz video níže)

..., vynášení Morany, Den pro mámu, nebo spolupráce na Dětském dni a Lampioňáku. Od září se nám podařilo rozjet i více méně pravidelné přednášky a besedy – s psycholožkou, odborníkem na výživu, o nošení dětí v šátcích nebo o přirozených porodech. Už 2x u nás proběhly i kurzy dětských masáží.

Sluší se zmínit, že naše činnost by nebyla možná také bez finanční podpory:

I když to často není úplně snadné (zejména naše vlastní děti nám občas dost výrazně zasahují do našich plánů), doufáme, že se nám bude i v příštím roce dařit dělat smysluplné věci pro naše nejmenší i jejich rodiče a že se k nám třeba i nějaká další maminka přidá. Mateřské centrum nemá ambice se stát profesionální vzdělávací institucí, za to by mělo být místem, kde bude maminkám a jejich dětem dobře a kde se budou přirozeně rozvíjet. Ani to není vždy jednoduché a určitě k tomu potřebujeme znát vaše názory a nápady. Ty nám můžete sdělit nejlépe přímo v MCM, popřípadě i přes webové stránky www.mcmukarovsko.estranky.cz nebo na e-mailu mc-mukarov-sko@seznam.cz.

 
FotoKatka Čadilová
Mateřské centrum Mukařov-sko
 

 B
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 
 

B

Související články a dokumenty:


 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz