Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Roznáška časopisu a zpráva z "Kubínova" lokality Pod Budama

Po uveřejnění článku se ozvalo více obyvatel lokality Pod Budama a jedna jejich společná reakce byla, že mnou původně uvedený název "Kubínov", se jim nelíbí. V tom je plně chápu, a proto jsem v článku nahradil název lokality dle původního místopisu za název "Pod Budama". V.S.

1. dubna 2007, Vítek Šoupal

Vyrazime roznaset

Časopis Mukařov-sko vychází 6x do roka, je to tedy dvouměsíčník. Víte, co obnáší časopis připravit, sestavit, vytisknout a rozdistribuovat? Článek je ale hlavně také o problémech, které se týkají nově vznikající srbínské lokality Pod Budama, kde jsme dnes časopisy roznášeli.

Roznáška časopisu probíhá svépomocí členů Mukařov-ska - občanského sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku. V současnosti se s ohledem na náklad 750 ks roznáší pouze do domů, které jsou určeny k celoročnímu obývání - tj. do chat se časopis nenosí. Území našich tří spojených obcí máme rozděleno na 8 zón, z nichž každá má mezi 70-150 čísly popisnými. Na mne a Přemka Zimu tentokrát vyšla lokalita starý Srbín a Pod Budama.

Apríl-neapríl, naložil jsem dopoledne naší malou Adélku do kočárku a vyrazil směr Srbín. Na Budech se mi s kočárkem celkem dobře podařilo přejít přes křižovatku, i když tu opět v jejím prostoru parkovalo několik aut, která bránila výhledu. Snad již konečně dopadnou dobře jednání o kruhovém objezdu, aby se v létě mohlo začít stavět. Už od křižovatky se otevírá pohled na pole na Srbíně, která jsou během posledních 5 let zastavována novou výstavbou.
Panoramatická fotografie je od prodejny Kia Motors.

Panoráma Pod Budama od Kia Motors

Pole nejblíže Jevanskému potoku, které je zastavované firmou Dora má po délce podél cesty udělaný chodník a cesta, která je zatím zahrazena má po stranách obrubníky. Zde to vypadá, že to investor s danou lokalitou myslí vážně. Horší je to ale o kus dál, kde je na poli uježděná štěrková cesta do podkovy a vzdálenost mezi sloupky s elektřinou je taková, že 2 osobní auta budou mít problém se vyhnout. Natož až pojedou popeláři...

Záchodové prkénko do kontejneru s plasty nepatří

Rozjezděná příjezdová cesta a kdo za to může

Začínám tedy vhazovat časopisy do schránek. Občas na mne štěkne pes. Občas někdo vykoukne z okna nebo ze dveří. Malá v kočárku usnula - hurá!

Na první křižovatce zahýbám směrem do lokality Pod Buda. Sjezd ze silnice je rozjezděný. Ve štěrku jsou výtluky. Původní asfaltový povrch, který vedl do uličky Na Pískách byl rozježděn náklaďáky a těžkou technikou, která zde byla a stále je používána při stavbě domů. Otázka, jak někdo mohl povolit výstavbu takového počtu domů v lokalitě s jedinou výjezdovou komunikací? Je nasnadě, že zde měly být dopředu vybudovány asfaltové komunikace.Vzpomněl jsem si na topřed nedávnem, když si Říčanská paní starostka postěžovala v časopisu Reflex v článku Příliš rychlý sen na neřízenou výstavbu v Louňovicích a u nás. Přitom povolování rozparcelování sice schvaluje obecní úřad (který ve svých původních složeních nese jistě svůj nemalý díl viny), ale také stavební úřad při Městském úřadě v Říčanech. Ale to jen tak na okraj.

Procházím okolo kontejnerů na tříděný odpad. Není tam sice velký nepořádek, ale přesto je vedle platů odloženo i staré záchodové prkénko. To tam samozřejmě nepatří, to ví přeci každé malé dítě (viz Jak třídit odpad - kvíz + mapa).

Nebezpečná schránka

Chybějící schránky a čísla popisná

Hned u prvního domu, kam vhazuji časopis se škrábnu o schránku - naštěstí plastovou. Pošťáků je mi celkem líto. Některé domy mají schránky hromadně u vjezdu do lokality, jiné domy mají schránky na plotě, často však domy nemají schránky vůbec. O číslech popisných už vůbec nemluvím, odhadem jich na domech je tak 1/2. Pravda je i ta, že jsou tu obydlené i domy, které ještě nejsou zkolaudované, ty ale nepočítám.

Dům bez schránky a čísla
 
Prašná cesta

Prašné úzké cesty místo asfaltu

Dá-li se mluvit o "šířce" silnic, pak je tu opravdu malá. Žádné místo pro předzahrádky - tady asi letos vítěze soutěže " "O nejkrásnější před/zahrádku Mukařovska" nenajdeme! Škoda. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se na silnici vejdou sotva dva kočárky. Vypadá to, že investor vytěžil z lokality maximum.

Jestli jsem se ještě nezmínil o povrchu cest, tak je to jakási kombinace štěrku, hlíny, prachu a bláta. Kdo by čekal v nové lokalitě asfalt, hrubě by se mýlil. Jak mi nezávisle na sobě potvrdilo několik "místních", při nákupu pozemků jim byly asfaltové povrchy slibovány firmou 1. R & H, spol. s r.o. resp. jejím majitelem panem Kubínem (odtud nepopulární "Kubínov"). Asfalty však stále nejsou, firma pana Kubína se k jejich vybudování nemá a stavební úřad v Říčanech se přes urgence jak občanů, tak obce nemá k tomu, aby investora usměrnil. Kromě rozbitých podvozků aut tak lidi otravuje i nepříjemný prach, který se zvedá ze silnice. Na obrázku vlevo můžete vidět, že to někteří řeší stříkáním silnice vodou z vlastní hadice.

Cesta podél garáže

Kudy odtud ven

Kodrcání kočárku na rozbité silnici perfektně uspává mimča v kočárku. Na uspání mohu lokalitu Pod Budama vřele doporučit. Jinak ale...

Dohopsal jsem s ním až na konec lokality a ouha, on tu není žádný druhý výjezd. Všichni sem musí přijet přes jednu cestu. Přitom by bývalo stačilo přemostit potok u ulice Blatouchové a navázat na lokalitu za potokem. Místo vedle garáže tu i podle katastrální mapy je. Byla by to sice maximálně jednosměrka, ale i to by pomohlo. Jak je vidět z fotografie, lidé už si tudy pěšky cestu našli.

Cesta k požáru

Dalším slepým koncem je zakončení ulice K Požáru. Někdo sem vyvezl vysekané cihly ze stavby. Škarpa, která je na fotce rozpoznatelná, je původní úvozovou polní cestou, která patří obci. Proč není cesta investorem protažena až k domům v dáli? Lokalita by byla přirozeně průjezdná. Podobných nedomyšleností naleznete v lokalitě Pod Budama víc. Čistička odpadních vod stojí na jedné ze 3 křižovatek. Jak asi může lidem vonět? Kde je necháno místo na nějaké lavičky, či parkovou úpravu, nebo dokonce hřiště? Asi všem bude stačit hrát si na své vlastní zahradě...

Bez ladu a skladu - sliby a nekoncepčnost

Domy tu rostou tak trochu bez ladu a skladu. Paradoxně nejvíc dokončených domů najdete v nejzazší (východní) části lokality. Na panoramatické fotografii níže vidíte pohled do ulice Zvonečkové. Dva metry vysoká kamenná zeď okolo rohové parcely budí respekt.
V levém dolním rohu panoramatické fotografie si můžete všimnout časopisu Mukařov-ska, který čerstvě kouká ze schránky.

Panoráma lokality Zvonečková ulice
Práce na stavbě

Zpátky k roznášce časopisů. Dopoledne už se pomalu sunulo k poledni, když jsem se z lokality Pod Budama vymotal. Bylo to také zásluhou toho, že jsem se dal do řeči s několika lidmi, kteří se ochotně dělili o své starosti. Levná parcela a slib asfaltek jako lákadlo na koupi parcely, problémy s kvalitou podzemní vody. Lokalita byla do meliorace v 70. letech 20. století silně podmáčena, ale to se dozvěděli až později. Ne všichni jsou připojeni na čističku a za připojení si firma 1. R & H, spol. s r.o. účtuje prý čím dál víc...

Pohlazení na konec

Zahnul jsem do Přemkovi ulice Na Pískách a dostal se do úplně jiného světa.

Panoráma lokality z ulice Na Pískách
 
Chata

Větší část parcel je v této jakoby zapadlé uličce chatových (čti česky - ne anglicky :-) V jarním prosluněném počasí se některé chajdy mezi stromy vyjímaly obzvlášť pěkně. Po šedi lokality Pod Budama mne přímo nadchla úprava jedné předzahrádky, kde je pod vzrostlým smrkem umístěn křížek. Budete-li mít cestu kolem, stojí to za vidění. Mě bohužel zklamal foťák v mobilu a fotka byla tak rozmazaná, že jsem ji raději smazal.

Zbytek časopisů pro starý Srbín jsem předal Přemkovi a otočil kočárek směrem k domovu. Však už bylo na čase. Dojeli jsme právě včas na kojení.
 

Jestli Vás něco z tohoto tématu zaujalo, neváhejte nám napsat (mukarov-sko@volny.cz) nebo se zapojit do diskusního fóra.
 

Vítek Šoupal
předseda o.s. Mukařov-sko
zastupitel obce Mukařov

 

Mapa

B
 
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 

B

Související články a odkazy:


 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz