Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Starosti starosty
aneb až se jaro zeptá, co jsme dělali v zimě

30. ledna 2010, Rudolf Semanský

ZávějeVážení spoluobčané, máme zde rok 2010 a tak mi hned v úvodu dnešního příspěvku dovolte, abych Vám všem popřál jeho co nejúspěšnější a nejšťastnější průběh a také, aby Vás provázelo zdraví a dobrá nálada.

Téměř pokaždé, když přemýšlím o čem aktuálně psát, si uvědomuji, že problémy, které občas trochu trápí Vás i nás v našich třech obcích, se příliš nemění. To, co se daří nebo nedaří realizovat, nacházíte průběžně v Mukařov-sku i na webových stránkách obce nebo v zápisech ze zasedání. Je pravda, že v době vzniku tohoto článku jsme právě skončili se zdoláváním zatím největšího náporu sněhu za letošní zimu, o čemž se dočtete na jiném místě, ale to není nic, co by se dalo považovat za nějak zásadní problém – sníh napadl a s určitým úsilím se zase uklidil. Patří to k zimě a věřím, že nejen mně je bílá zima mnohem milejší, než zima na blátě.

Co mne ale asi nepřestane udivovat, je však přístup některých lidí – to, že každý chce mít tu svou ulici prohrnutou co nejdříve je pochopitelné – to že však na ní nechá zapar-kované auto, kvůli kterému není možné silnici projet a nebo se klidně dívá, jak tam to auto nechává zaparkované soused a stěžovat si na neprohrnutou cestu pak jde na obecní úřad, to už tak pochopitelné není. Mohl bych asi pokračovat, neboť v každé ulici se někdo takový najde a výjimkou není ani to, když si někdo nechá zaparkované auto na chodníku, protože ten je pěkně odklizený a není třeba šlapat do sněhu, ale zanechám nářků – ulice jsem průběžně kontroloval a tak vím, čí stíž-nosti jsou oprávněné a čí nikoli.

S výjimkou občasného sněžení je ale zimní období přeci jen o poznání klidnější a tak se na obecním úřadě v tomto období připravují projekty, které bude možné realizovat až to počasí dovolí. Z těchto projektů můžeme jmenovat přípravu nových stezek a chodníků, z nichž zejména na ten mezi Mukařovem a Žernovkou se čeká velmi netrpělivě, ale i další – v Srbíně a v Mukařově bude třeba v letošním roce řešit.

měšecCesta na Žernovku, pokračování chodníku od srbínské návsi směrem na Svojetice a řešení chodníku podél ulice Pražská za ul. Obecní směrem ku Praze a na druhém konci obce směrem na Louňovice je nutné řešit s ohledem na nebezpečnost těchto úseků. No a pokračování chodníku od Srbína směrem ke křižovatce Buda je nutné s ohledem na okolnosti, které prozatím nechci příliš rozebírat. Do toho netrpělivě čekáme na výsledek podané žádosti o dotaci na rozšíření školky a podány byly i některé další žádosti na menší projekty. Připraveny jsou také například projekty na rozšíření veřejného osvětlení a osazení lamp tam, kde doposud chybí, společně s postupnou výměnou zastaralých svítidel, tak jak se už částečně dělo vloni.

Pro letošní rok se nám podařilo se svozovou firmou dohodnout nejen nezvýšení cen za svoz komunálního odpadu, ale dokonce i jejich mírné snížení a to i přes zvýšení DPH. A i když se obec potýká kvůli propadu daňových příjmů s nedostatkem financí, nepovažovali jsme za nutné ani zvyšovat koeficient pro daň z nemovitostí, takže tato se zvyšuje pouze o zákonem stanovený limit.

Zastupitelstvo obce vstupuje do posledního roku svého volebního období a možná se tedy nejen jaro zeptá, co jsme dělali v zimě, ale i Vy si položíte otázku, případně si na ni sami odpovíte, co se zde za ty tři nebo čtyři roky změnilo. Nechci nyní rekapitulovat, ani připomínat věci, které se z našeho pohledu podařily – na to je ještě dost času a osobně bych si přál, aby ta pozitiva převažovala i z Vašeho pohledu, ovšem na druhou stranu „neusínáme na vavřínech“ a ze zkušenosti již víme, že se nelze zavděčit všem :-)

Vždyť jen již zmíněné sněžení a následný úklid silnic a chodníků toho byly názornou ukázkou. Přeji Vám klidné zimní měsíce!

 
FotoRudolf Semanský, Mukařov
starosta obce Mukařov
člen o.s. Mukařov-sko

 

B
 
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 

B

Související články:


 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz