Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Nejen noční strasti starosty

1. srpna 2011, Rudolf Semanský

FotoI když dnešní název „starostí“ může znít tak trochu zavádějícím způsobem, předesílám, že se zde nedočtete žádné pikantnosti z nočního života. Protože však pokaždé řeším, co napsat, aniž bych se opakoval, nedávné události mne inspirovaly, abych zmínil i druhou, možná nepříliš známou stránku starostování na obci podobné velikosti. Leckdo by si mohl myslet, že kromě sezení v kanceláři úřadu, vyřizování administrativy nebo rozdávání povolení a úkolování zaměstnanců, případně zastupitelů toho starosta až tak moc na práci nemá.

Nepovažuji za nutné zde vypisovat výčet dalších činností starosty v pracovní době i mimo ni, ale co dle mého stojí za zmínku je - někdy méně, někdy více - časté řešení nočních událostí.

To zpravidla uprostřed noci zazvoní telefon – někdy s neznámým číslem, někdy dokonce s číslem utajeným a je třeba řešit problém – zatoulaný pes, ať již se známkou nebo bez, přejetá nebo zraněná lesní zvěř, leckdy i uhynulý pták (obava z medializované ptačí chřipky stále nezmizela), asistence při zajištění odcizeného nebo opuštěného vozidla, vykradení novostaveb, hluční sousedé, dokonce i svědecká přítomnost při policejním zásahu. Dopředu se nikdy nedá odhadnout, nakolik bude situace vážná nebo úsměvná, vždy se ale nějakým způsobem musí řešit.

Samozřejmě, že se najdou i tací spoluobčané, kterým patrně činí radost kupříkladu nad ránem zavolat, že jim kolem domu chodí cizí pes a že se cítí ohroženi, případně jsou schopni hnát policejní hlídku k uhynulému kosovi na polní cestě a ještě chtějí podat zprávu o výsledku. Ve většině případů jde ale skutečně o vážné věci.

I když, právě u zaběhlých psů je problém s tím, že někteří „tuláci“ považují za svůj revír celou ves, aniž by ale kohokoli ohrožovali. Ale – zpravidla po dramatickém televizním šotu o agresivním útoku psa se najde někdo aktivní a rozhodne se takového pejska anebo spoluobčany před ním „zachránit“. Většinou to dopadne tak, že není-li zjištěn jeho majitel, pes je zajištěn odchytovou službou a cca po týdnu odvezen do útulku. Nechci samozřejmě podobnou situaci zlehčovat a vím, že v případě agresivních psů je zásah nezbytný, ale tady většinou na pejska někde marně čeká jeho majitel, obvykle starší člověk, který je zvyklý, že pes se vždy večer po „vycházce“ vracel. A to nemluvím o tom, že tento zásah samozřejmě vedle času stojí obec i nějaké peníze…

Co se týká dalšího problému - rušení nočního nebo víkendového klidu, třeba ze strany nepříliš ohleduplných sousedů, na nejbližším zasedání zastupitelstva bude zřejmě k této věci přijata příslušná obecně závazná vyhláška, která bude po schválení opravňovat Policii ČR k zákroku a udělení pořádkové pokuty.

Máme léto a k němu patří i tradiční mukařovská pouť – jako každoročně vyjadřuji své přání, aby nám ji nepokazilo počasí a dodávám, že letos zde budou atrakce po dva víkendové týdny – nejdříve 13. a 14. srpna a hlavní pouť pak bude probíhat 20. a 21. srpna. Na sobotu 20. srpna je samozřejmě opět připraven velkolepý ohňostroj a po oba dva čtvrtky 11. a 18. pak dohodnuta sleva na všechny atrakce.

V letošním létě ale zatím těch vyloženě horkých dní, kdy by se dalo kupříkladu koupat, příliš nebylo, nicméně již tradičně se příchod léta dá bezpečně a neomylně poznat v Žernovce, kde s nástupem letních měsíců a prázdnin pravidelně razantně stoupne spotřeba vody – zřejmě v důsledku napouštění bazénů – a stává se tak, že vodu nakonec nemá nikdo. Chystáme v této souvislosti určitá opatření a řešení, voda ve vrtech ale rozrůstající se Žernovce přestává stačit a protože obec v nejbližší době nebude mít prostředky na budování dalších vrtů, dodávky vody bude v letních měsících zřejmě třeba regulovat.

Jak jste si možná povšimli, letos již máme za sebou opravy silnic a probíhá dokončení části chodníku směrem do Žernovky, na který obec obdržela dotaci. Z další dotace je pak realizováno volnočasové centrum u základní školy Mukařov a rádi bychom ještě v letošním roce realizovali nebo alespoň zahájili další akce, o kterých si ale zatím netroufám hovořit. Takže o nich třeba příště.
 

 
FotoRudolf Semanský, Mukařov
starosta obce Mukařov
člen o.s. Mukařov-sko

 

B
 
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 

B

Související články:


 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-11 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz