Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Pozvánka na slavnostní otevření stezky

19. června 2010, Kateřina Čadilová a Vítek Šoupal


B

Stezka na Žernovku u piva

6. června 2010, Vítek Šoupal

Už dlouho jsem se v hospodě s někým takhle nepohádal. Řeč šla o stezce mezi Mukařovem a Žernovkou a já se ocitl v palbě kritiky za to, co jsme to tam proboha udělali (?). Nakonec hádka skončila s dalším pivem smírem, ale možná i Vám vrtá hlavou, proč „chodník“ na Žernovku je historickou stezkou a jak to, že vypadá, jak vypadá.

Mnozí z Vás si jistě vzpomenou, že spojit naše dvě obce byl odvěký sen, ke kterému se ve svých volebních programech hlásily generace místních zastupitelů. Roky šly a nejprve se nedělo nic, pak se objevil návrh projektu, pak se řešily majetkové vztahy a pak zase roky šly, ale cesta ani chodník ani pěšina nikde.

S opravou Českobrodské před dvěma lety se sice v daném úseku zlepšil povrch jak pro auta, tak pro chodce. Ti druzí jmenovaní na tom však spíše prodělali, protože provoz aut, motorek a náklaďáků se tím podstatně zrychlil. Cesta po silnici mezi Mukařovem a Žernovkou byla ještě nebezpečnější.

Když jsme vloni na podzim zjistili, že je možné v rámci dotačního titulu MAS Říčansko, resp. v rámci Programu obnovy venkova získat peníze na projekt vybudování historické stezky, neváhali jsme ani vteřinu a rozhod jsme se spojit Mukařov a Žernovku a navíc turisticky zatraktivnit naše okolí. Žadatelem podle přísných pravidel nemohla být obec, ale občanské sdružení. Mohli jsme nad tím tehdá mávnout rukou a říct si, že počkáme, až někdo vypíše dotaci pro obce, ale my do toho šli jako o.s. Mukařov-sko.

To jsem trochu odbočil od mé pivní diskuse. Ta se točila hlavně kolem toho, že je stezka moc úzká a že není ze zámkové dlažby. Souhlasím, 1 metr není moc, ale také to není málo. Vyhýbání dvou kočárků asi moc pohodlné není, na druhou stranu, kolikrát se to za den stane? Tím se dostávám k tomu, co mne nejdříve rozčílilo, ale pak jsem si uvědomil, že je tu pár „věcí“, o kterých se asi „neví“.

Správa polesí nechtěla stezku lesem nejprve vůbec pustit a až po dlouhých jednáních nám ji dovolili, ale právě s maximální šířkou 1 metr. Původně jsme se bavili o 1,5 metru. Také nebylo možno udělat stezku v lese rovně, protože jsme nedostali povolení kácet žádné vyšší stromy. A do třetice do lesa nemohl kromě štěrku jiný povrch – tedy žádná zámková dlažba nebo asfalt.

Skladba povrchu byla kromě podmínek lesníků dána i penězi, které byly na tuto relativně dlouhou trasu k dispozici. Jestli někdo prohlašuje, že by to udělal za polovic nebo za třetinu, tak je mi divné, že se nepřihlásil do výběrového řízení na dodavatele. Úsek v Mukařově musel být zatrubněn. Průchod lesem vede přes mokřad („Moklinu“) … to není jen tam vysypat multikáru se štěrkem.

Neobhajuji teď, že je stezka dokonalá – to nám řeknou až turisté, pro které je určena a kteří po ní budou chodit. Už teď je jasné, že je pár věcí, které bude stát za to v dalších letech vylepšit. Teď, když se zazelenaly keře podél cesty, se už třeba chceme pobavit o jejich dalším proklestění, aby na stezce nebyla večer taková tma. Když to nepomůže, může obec zvážit osazení dalších lamp.

Hlavní pro mne je, že nyní už máme něco konkrétního, co se dá v dalších letech již s menší námahou rozšířit jak v části aleje, tak osadit zpevněným povrchem v části od mukařovské školy k hájovně. Podobně to okomentovala jedna naše žernovská známá, která řekla: „Na šířku stezky nehledím, o tu se postará zima a chodci, jak si sedne. Hlavní je, že už nemusím kličkovat mezi auty po silnici. Já jsem ze stezky nadšená!“

Adoptuj strom - stezka Mukařov-ŽernovkaChtěl bych na tomto místě vyzvat všechny koňáky, aby svá krásná čtyřnohá zvířata směřovali mimo stezku, jinak si nám stezka sedne až moc, a dost možná nám ji jejich kopyta brzy zničí...

Zároveň bych chtěl moc poděkovat všem, kteří si adoptovali některý ze 46 stromů v aleji při stezce. Více jak polovina adoptivních rodičů nám při sázení stromů také pomohla. Stromy se díky deštivému májovému počasí již krásně zakořenily a zazelenaly. Za pár let se z nich už budou sklízet třešně a hrušky.

 
FotoVítek Šoupal, Mukařov
předseda o.s. Mukařov-sko
zastupitel obce Mukařov

 

B
 
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 

B

Související články a odkazy:


 

 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz