Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Vánoční povídky

ZimaZ literární dílny žáků ZŠ Mukařov

Abychom vánoční číslo dvouměsíčníku pojali v poněkud odlehčeném svátečním duchu, požádali jsme Základní školu v Mukařově o pomoc s trochu poetičtějším laděním.

Do redakce jsme dostali řadu krásných příběhů a veršů. Bohužel, ne pro všechny bylo místo na stránkách tištěné verze časopisu. Ty, které se do tištěné podoby nevešly, jsme samozřejmě umístili zde na internetové stránky dvouměsíčníku.

POVÍDKY:

  1. Jana Kodejšová - Vánoční příběh
  2. Lucie Indrová - Vánoce
  3. Natálie Puchmertlová - Vánoce na horách
  4. Sára Šumanová - Vánoční večer
  5. Kristýna Novotná - Vánoční zážitek

BÁSNIČKY: ... naleznete zde
 

B

1) Vánoční příběh

SrnkaMinulý rok na Štědrý den jsem jela s maminkou, babičkou a mojí sestrou na hřbitov zapálit svíčku dědečkovi. Již se stmívalo, když jsme tam dojeli. Po chvíli se nám podařilo svíčku zapálit. Uložili jsme ji na místo, očistili hrob a jeli domů.

Cestou jsme projížděli krásně zasněženým lesem, ale najednou to v autě hrklo, škytlo a motor se vypnul. Maminka se ho marně pokoušela nastartovat. Snažili jsme se ho roztlačit, ale na kluzké vozovce se nám to nepodařilo. Nevěděli jsme, co máme dělat. Auta kolem žádná zrovna nejela.Proč by vlastně měla jet, když byl Štědrý den. A tu nám najednou přes silnici přeběhla krásná srnka. Všechny nás to pohladilo po srdíčku. Ono vidět srnku jen tak, je zážitek, ale vidět ji na Štědrý den, to je něco kouzelného.

Maminka se pokusila znovu nastartovat a auto se rozjelo. Nasedli jsme a pokračovali domů zasněženou krajinou. Doma nás již čekal tatínek. Ten mezitím prostřel a zapálil všechny svícny.

Velice se podivoval nad tím, kde jsme byly tak dlouho, ale naši vánoční příhodu jsme si nechaly pro sebe. Ale přiznám se, že si dodnes myslím, že ta srnka byla kouzelná.

Jana Kodejšová
ZŠ Mukařov

B

2) Vánoce

Když nastane podzim, už vím, že brzy přijdou Vánoce. Každý rok se moc těšíme na to, jak budeme s maminkou vyrábět různé věnečky, vločky na okna a na to, jak ozdobíme náš dům. Mamince pomáhám s výrobou věnečků, na které lepíme šišky, nakrájená a usušená kolečka jablíček a citrónů.

Cukrovi1. prosince začínáme péct cukroví. Maminka připraví různá těsta a nechá je odležet v lednici do druhého dne. Z těsta pak vykrajujeme různé tvary, slepujeme marmeládou a skládáme do krabiček. Během roku chodím babičce pomáhat s listím, skládat dřevo a také chodím na šišky. Babička mi dá nějaké korunky a já si je šetřím na dárky. Kupuji maličkosti a některé dárky vyrábím sama. Maminka totiž říká, že vyrobené dárky z lásky jsou nejkrásnější. Vždy si je pak vystaví.

Konečně je tu Štědrý den. Bramborový salát, kapr, cukroví, spousta dobrot a také mnoho pohádek. Večer zazvoní zvoneček, rozsvítí se stromeček a je nám moc, moc dobře. Hlavně proto, že je rodina pohromadě.

Tak zase za rok. Budu o rok starší a určitě spoustu vánočních příprav zvládnu sama a překvapím tím maminku.

Lucie Indrová
ZŠ Mukařov

B

3) Vánoce na horách

Na Vánoce jsme jeli na hory – já, mamka, taťka, a to do Švýcarských Alp.

Každý den jsme chodili na sjezdovku lyžovat. Večer jsme navštívili město a dívali se po obchodech. Ráno jsme skočili do bazénu. Po koupeli jsme opět lyžovali a chodili do města ... celých 14 dní.

Poslední den jsme jeli na „černou sjezdovku“. Jednou jsme ji sjeli, a to mi stačilo. Už víckrát jsem jet nechtěla. Jenomže když jsme čekali na lanovku, tak se zasekla. Za námi i před námi byla veliká fronta. Plno lidí také zůstalo viset na lanovce. Ti, kteří stáli frontu, museli po dlouhém čekání a zprávě, že ta lanovka nepůjde jen tak lehce spravit, sjet sjezdovku, která se jmenovala Planina smrti.

Po deseti minutách jsme myslela, že umřu. Když jsem uviděla konec sjezdovky, jásala jsem radostí. Po strašné „ jízdě smrti“ jsme dojeli do hotelu a náš pobyt na horách skončil.

Natálie Puchmertlová
ZŠ Mukařov

B

4) Vánoční večer

Jako každé jiné, i naše Vánoce byly pohodové a veselé. Jedlo se, pilo, ale na co nikdy nezapomenu, byla hezky naladěná atmosféra. Venku krásně sněžilo, kluci s holkami se koulovali a sáňkovali. Všude na domech svítily krásné ozdoby, hrály koledy, všude bylo krásně bílo.

StromečekKdyž nastala tma, taťka s mamkou připravili kapra, na stole stály svíčky a my jsme se pustili do jídla. Po jídle nás taťka poslal si hrát do pokoje a my už jsme tušili, co přijde : „Dárky!“ Jakmile zazvonil zvoneček, hned jsme utíkali všichni ke stromečku. Uviděla jsem tu horu dárků a myslela jsme, že se rozbrečím.

Pak jsme dárky rozbalili . Ale nejmilejším dárkem pro mě bylo to, že jsme všichni pohromadě a spolu. Celý tento večer mám na kameře a doufám, že jednou, až budu veliká, tak se na ten záznam ráda podívám.

Sára Šumanová
ZŠ Mukařov

B

5) Vánoční zážitek

Jak všichni víme, 24. prosince je Štědrý den. Odpoledne jsem šla na kopec „bobovat“ a potkala jsem tam své kamarády. Chvíli jsme tam řádili a pak jsme se museli jít domů osušit.

Když jsem došla skoro až domů, uviděla jsem veverku. Okamžitě jsem se za ní rozběhla, ale šlápla jsem na zamrzlou kaluž a upadla. Veverka mi mezitím upadla.

Celá pohmožděná jsem se vydala domů. Najednou na mě skočil náš pas Tommy, který utekl a vítal mě u silnice. Ještě teď si pamatuji ty dvě psí šlápoty na zádech. V pořádku jsem ho odvedla domů a čekala jsem, co mě ještě toto odpoledne čeká.

Naštěstí se už nic nestalo a já zažila naprosto normální krásný Štědrý večer.

Kristýna Novotná
ZŠ Mukařov


 

B  
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 
 

B

Související články a dokumenty:


 


 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz