Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

M+S+Ž weby a Facebook

2. června 2009, Vítek Šoupal

Tak jako i voda si vždycky najde svou cestu, stejně nevyhnutelně dospěli i Mukařovsko-Srbínsko-Žernovské weby k Facebooku. Než se tedy všichni vrhneme na komunitní síť Facebook, pojďme si o něm něco ve stručnosti říci a také se krátce podívat na statistiky stránek obecních a o.s. Mukařovsko.

WebFenomén Facebook

K popsání Facebooku použiji citát z velmi zdařilého článku Jana Handla na serveru Lupa.cz, který se ve své první části odkazuje na Wikipedii: "Facebook je podle Wikipedie 'systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě.' Počet uživatelů Facebooku roste každým dnem o několik set, v Česku v nejbližší době oslavíme miliontého člena sítě. I proto je pravděpodobné, že řada vašich přátel a známých na Facebooku bude a díky němu se snáze udržíte v obraze toho, co dělají a jak se mají."

Pro ty z Vás, kteří stále nevědí, o čem Facebook je, doporučuji následující článek: Facebook pro začátečníky, který vás provede nástrahami této sociální sítě. Těším se na viděnou na FB ve skupině Mukařov - Srbín - Žernovka. A teď zpátky ke stávajícím obecním webům.

WebObecní web - www.mukarov.cz

Obec Mukařov má zakoupenu doménu MUKAROV.cz již od 9.1.2003. Již v předchozím roce byl zprovozněn základní web obce v rozsahu cca 6-tři stránek. Od 1.5.2003 začaly na redakčním systému společnosti 3in.biz (aplis.cz) vznikat interaktivní webové stránky obce. Do současné doby - tj. za dobu 6-ti let stránky zaznamenaly přes 86 tisíc návštěv. Díky zajímavému konceptu, který obsahoval v té době ještě průlomové diskuse a pravidelné aktualizace několikrát v týdnu a kalendář akcí Mukařova, Srbína a Žernovky se obecním stránkám v roce 2004 podařilo v kategorii obcí vyhrát krajské kolo soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a obcí. V celostátním finále se Mukařov nakonec umístil na 3. místě v celé ČR.

Jak šel čas, stránky se dále rozrůstaly. Limitujícím faktorem se stává technologie rámců, na které je původní verze redakčního systému postavena. Úvahy o převodu na novou verzi však vždy narážejí na časovou náročnost takovéto akce.

WebWeb o.s. Mukařov-sko

Webové stránky občanského sdružení Mukařov-sko vznikly na počátku roku 2006 spolu se vznikem Mukařov-ska. Technologicky se vyhnuly tehdy již zastaralé rámcové technologii čímž se jim podařilo docílit podstatně lepšího grafického vzhledu oproti stránkám obecním.

Limitujícím se naopak ukázal hosting na bezplatné doméně VOLNY.cz, který nabízí pouze 20Mb prostoru. S ohledem na umísťování relativně objemných PDF verzí dvouměsíčníku Mukařov-sko se prostor na serveru začal brzy naplňovat. To bylo posléze vyřešeno umístěním větších souborů na jiný server.

Porovnání webů

Porovnáme-li oba weby za poslední rok dostaneme celkem zajímavá čísla. Počet shlédnutí obecního webu byl 23 885 oproti 17 278 webu o.s. Mukařov-sko (tj. o cca 28% méně). Meziročně vzrostl počet shlédnutí na obou webech. Obecní web narostl o 6,5% a web sdružení dokonce o 12,6%. Průměrná doba strávená na obou webech je shodně 2 a 1/4 minuty. Na webu sdružení návštěvník v průměru shlédne 2,25 stránky, což je o něco málo více oproti webu obce s 2,09 stránkami na návštěvu.

Mezi nejnavštěvovanější patří na obou webech Diskusní fóra, dále pak sekce zápisů ze zasedání zastupitelstva a část s dvouměsíčníkem Mukařov-sko. Nejčtenější články za poslední rok byly na webu sdružení:

  1. Kalendář Liščí 5-ky z Vyžlovky,
  2. Jak vznikla finanční krize 2008 - vesele,
  3. Požár truhlárny v Mukařově/Srbíně,
  4. Kolik bude muset ještě zemřít lidí než budeme mít kruhák?,
  5. Petice na podporu obchvatu - Říčany, Vojkov, Mukařov, Louňovice, Vyžlovka,
  6. Potřebuje Mukařov rozšíření školy?

Na závěr si ještě neodpustím porovnání prohlížečů a operačních systémů. Co se týče druhých jmenovaných, tak na webu obce z 98% a na webu sdružení 96% uživatelů požívá Microsoft Windows. U prohlížečů je situace trochu odlišná. Dominuje sice také MS Internet Explorer, ale jeho poměr vůči Firefoxu a Opeře je na každém webu jiný. Zajímalo by mne proč, třeba to někoho napadne?
MUKAROV.cz: IE - 76,5%, FF - 20,2%, OP - 1,5%
Mukařov-sko:  IE - 63,5%, FF - 31,7%, OP - 3,3%.

 Vítek Šoupal
předseda o.s Mukařovsko
webmaster stránek www.mukarov.cz a o.s. Mukařov-sko

 

B
 
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 

B

Další články: 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz