Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Mukařovští váhají s podporou Hrusické výzvy
Hrozí nám těžba břidlicového plynu?

1. dubna 2012, Adam Prýl

Starostové dvacítky obcí Ladova kraje spojují prostřednictvím Hrusické výzvy síly v boji proti těžbě břidlicového plynu. Americko-australská firma Fart Energy chce v oblasti s centrem ve Voděradských bučinách začít s průzkumnými vrty. Místním se to nelíbí a podepisují petice. Mukařovské zastupitelstvo však zatím s podporou Hrusické výzvy váhá.

Lidé se bojí, že by těžba nevratně zasáhla do krajiny Říčanska a Kostelecka, ohroženy by mohly být i podzemní vody. Břidlicový plyn se nachází ve větších hloubkách, jeho těžba je hlučnější a do vrtů se pod tlakem vstřikují chemikálie.

Předpokládá se, že zásoby břidlicového plynu jsou nejen v oblasti Voděradských bučin, ale také na Berounsku, ve východních Čechách a na Moravě. Právě v těchto oblastech už Ministerstvo životního prostředí těžební průzkum povolilo. Tamní samosprávy si rizika s těžbou neuvědomily včas a protesty začaly až poté, co ministerstvo povolení vydalo.

Obce sdružené v Ladově kraji tomu chtějí předejít, proto mobilizují masivní odpor už na samém začátku projektu. V krátké době tak vznikla již druhá výzva, kterou zaštítila místní akční skupina MAS Říčansko. Po Berchtoldské výzvě, která upozorňuje na katastrofální nedostatek školních a předškolních kapacit, byla Hrusická výzva podepsána na společném jednání MAS Říčansko a Ladova kraje v Hrusicích 29. února.

Těžba břidlicového plynu

Firma Fart Energy, která chce v České republice plyn dobývat, obhajuje těžbu argumenty, jako jsou nová pracovní místa nebo příspěvky do rozpočtů obcí. To by mohl být jeden z důvodů, proč se zatím mukařovské zastupitelstvo k Hrusické výzvě nepřipojilo a odložilo projednání výzvy až na své dubnové zasedání. Plánovaný zkušební vrt v severní části oblasti by měl ležet na rozmezí katastru obce Štíhlice a Žernovka.

Ekologové ale upozorňují, že ekonomické zájmy nemohou být nadřazeny ochraně životního prostředí. K testovacím vrtům ve Voděradských bučinách zatím australští těžaři svolení nemají. Ministerstvo je v polovině března vyzvalo, ať doloží další podklady a stanoviska ochranářů.
 

FotoAdam Prýl, Mukařov
 

 B
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 
 

B

Související články a dokumenty:


 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-11 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz