Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Rozkopaný úvodník Zápraží

1. května 2012, Helena Vlnařová - Zaprazi.eu

ZápražíTak je to naše Zápraží pěkně rozkopané. Na uzavírky silnic narazíte ve Velkých Popovicích, v Ondřejově, v Třemblatech nebo také v Mukařově, kde se staví kruhový objezd. Kvůli stavebním pracím neodbočíte z Černokostelecké (silnice č. I/2) směrem na Struhařov. Objížďka je vedena přes nedalekou obec Tehovec. V květnu a v červnu bude navíc uzavřen pravý jízdní pruh Černokostelecké.

V souvislosti s uzavírkami je zajímavý jeden jev – mnoho řidičů nechce uposlechnout informaci o objížďce a skrytě doufá, že se jim podaří nějak projet. Neuvěří ani značce „slepá ulice“, dokud nenarazí do bagru.

Na webových stránkách Mukařova dobře funguje chat, kam píší své názory občané i zastupitelé obce. Mnoho příspěvků se samozřejmě týká dopravní situace a jeden z nich byl opravdu trefný: „…mě docela fascinuje, jak i přes značku slepá ulice, k nám každých 10 minut vjede auto. Dojede k zákazu, zastaví, kouká. Pak projede zákaz a zjistí, že tam je závora, otočí se (případně zničí sloupek plotu), odhrabe štěrk a rychlostí blesku odjíždí… Poučení? Nemá smysl se rozčilovat, i kdyby tu byl kulomet, tak stejně 1 z 10 blbců to zkusí projet. To je vážně to dopravní značení tak nesrozumitelné? Nebo je to opravdu o tom, že lidé než aby jeli objížďkou a najeli pár kilometrů navíc, tak zkusí projet tři zahrady a přejet dva důchodce, aby zjistili, že to jinak nejde.“

Pokud vás chování některých řidičů a stav českých silnic štve, zajděte do Muzea Říčany na výstavu „Cesta do naděje – Říčanští Češi v pasti holokaustu“. Uvědomíte si, že se máme vlastně dobře. Výstava se koná ke smutnému sedmdesátému výročí transportů z roku 1942, v nichž odjeli i říčanští občané židovského původu. Ačkoli oficiálně měli být tito lidé odvezeni na východ na práci, vedla jejich cesta přes ghetto v Terezíně do plynových komor Osvětimi. Na přípravě muzeum spolupracovalo s panem Arnoštem Schreiberem, jedním z mála těch, kteří „konečné řešení židovské otázky“ přežili.

Mějte se hezky a v červnu zase tady…
 

FotoHelena Vlnařová - Srbín
šéfredaktorka časopisu Zápraží
Mateřské centrum Mukařov-sko


 

B
 
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 

B

Související články a odkazy:

B

 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz