Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Velikonoční svátky a pověry

31. března 2006, Martin Záhorský

VelikonoceVelikonoce, které patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, jsou spojeny s památkou umučení Krista. Tyto jarní svátky mají bohatou tradici a slavily se už v době předkřesťanské. Navazovaly na židovský svátek Pesach, připomínající vysvobození Židů z Egyptského zajetí.

Stanovení data Velikonoc není žádná „Alchymie“. Velikonoce připadnou vždy na první neděli po prvním jarním úplňku. Jejich datum tedy kolísá mezi 22. březnem a 25. dubnem.

S Velikonocemi se pojí mnohé pověry a zvyky. Traduje se, že během Škaredé středy se nesmíme mračit, jinak se budeme mračit každou další středu. Na Zelený čtvrtek se doporučuje omýt ráno rosou, což prý ochrání před nemocemi. Na Velký pátek se lidé chodili mýt do potoka, opět to byla pojistka proti chorobám a voda na tváři zachovala mladý vzhled.

Dobrou úrodu měl přinést dřevěný křížek zanesený na pole o Bílé sobotě. V domácnostech se bílilo, uklízelo, hospodyně pekly mazance a beránky, zdobily vajíčka a muži pletli z vrbového proutí pomlázky. Boží hod velikonoční se slaví jako den vzkříšení Ježíše Krista. O Velikonočním pondělí si muži přivstali a šli na pomlázku, což byl pohanský obřad, který měl zajistit plodnost a zdraví.

Velikonoce nejsou však jen křesťanským svátkem a dodržováním tradic, ale přinášejí s sebou po dlouhých a studených měsících i příslib jara.

Martin Záhorský, Mukařov
člen občanského sdružení Mukařov-sko
 

B
 
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 


 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz