Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články ..^

Vlajka pro Tibet

10. března, Vítek Šoupal

Vlajka pro TibetV roce 1959 - 10. března - došlo v hlavním městě Tibetu Lhase ke krvavému potlační povstání. To bylo vyústěním sílícího útlaku Tibetu po jeho vojenské anexi Čínou v roce 1950. Krvavé potlačení povstání z 10. března mělo za následek 80.000 mrtvých Tibeťanů. Následně přes milion Tibeťanů zemřelo v průběhu dalších 10-ti let ve vězeních a pracovních táborech či v důsledku nedostatku jídla a hladomoru.

Útlak komunistické Číny zasáhl nejen prosté občany, ale i kulturní hodnoty Tibetu, jeho kláštery ba dokonce i samotného Dalajlámu, který byl nakonec donucen ze země uprchnout do Indického exilu. Praktiky podobné těm, které aplikoval Stalin v Sovětském svazu jsou používány při přesidlování číňanů na území Tibetu a potlačování kultury původního etnika.

Kde najdete TibetNa připomenutí krvavého potlačení povstání se od poloviny 90. let začala ve světě v den jeho výročí vyvěšovat tibetská vlajka. V České republice se poprvé Vlajka pro Tibet vyvěsila v roce 1996, kdy tak učinila 4 města. V minulém roce se k této iniciativě připojilo již přes 400 úřadů a radnic včetně Mukařova.

Není-li Vám osud Tibetu lhostejný, můžete se více dozvědět na stránkách informačního systému o Tibetu (Tibinfo.cz) nebo i podpořit prostřednictví Dárcovské SMS humanitární sbírku občanského sdružení Lungta. Stačí odeslat SMS s textem DMS TIBET na číslo 87777 (Cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč.).

Vítek Šoupal
předseda občanského sdružení Mukařov-sko
zastupitel obce Mukařov
 

Vlajka pro Tibet v Mukařově - 2011

B  
Zapojte se do DISKUSE - ZDE ..^
 
 

B

Související články a dokumenty:

 
 


 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-9 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz