Slunko
Mukařov-skoMukařov, Srbín, ŽernovkaMukařov, Srbín, Žernovka
Občanské sdružení pro Mukařov, Srbín a ŽernovkuObčanské sdružení pro Mukařov, Srbín a Žernovku
MukařovSrbínŽernovkaŽernovkaKostel

Články a příspěvky 2012

Články a příspěvky: 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006

B

Bulletin Mukařov-sko...když je čas Vánoc...

Rudolf Semanský  (20.12.2012) - Titulek dnešního úvodníku jsem si vypůjčil z jedné vánoční písničky, kterými nás vedle reklam začínají již od druhé poloviny listopadu zahrnovat sdělovací prostředky.

Osobně si ale myslím, že i přes zmíněné reklamy, rady, co vše si nutně musíme koupit a kde si na to půjčit, vnímá většina z nás nadcházející vánoční svátky tak, jak by se Vánoce vnímat měly. Je to období, kdy si dokážeme udělat čas na návštěvy příbuzných a přátel, vánočních trhů nebo rodinných výletů za zimními radovánkami a krásami zimní krajiny.

A co je důležité, přes všeobecný shon dnešní doby se dokážeme zastavit a vzpomenout i na ty, kteří již s námi nejsou...

Zkusme připravit sami sobě i svým dětem tu atmosféru, ke které se tak rádi vracíme při vzpomínkách na časy dávno minulé.

Tento dvouměsíčník je mimo jiné o životě v naší obci. O nás všech, kteří zde žijeme a Mukařov-sko vnímáme a chceme vnímat jako svůj domov. Proto chci poděkovat všem, kteří si našli chvíli času i na vánoční výzdobu svých domů a zahrad a přispěli tak ke kouzlu sváteční atmosféry.

I přes postupující vliv civilizace máme to štěstí, že žijeme na vsi, která je obklopena poli a lesy jak z Ladových obrázků, zvláště když vše přikryje bílý sníh. Ostatně naše obec patří do regionu Ladova kraje, a tak Vás možná zaujme článek o dávné historii našeho kraje z pera p. Sauera uvnitř časopisu.

Tento dvouměsíčník je mimo jiné o životě v naší obci. O nás všech, kteří zde žijeme a Mukařov-sko vnímáme a chceme vnímat jako svůj domov. Proto chci poděkovat všem, kteří si našli chvíli času i na vánoční výzdobu svých domů a zahrad a přispěli tak ke kouzlu sváteční atmosféry.

Podíváte-li se na obsah dosud vyšlých čísel, asi budete souhlasit, že se Vás snažíme informovat zejména o současném dění. Občas je nám vyčítáno, že se vyhýbáme kontroverzním tématům, ale ruku na srdce, vždy existují nejméně dva úhly pohledu a pro jakékoli takto otevřené téma by se slušelo dát prostor i jeho oponentům. Z Mukařov¬ska, které vychází jednou za dva měsíce, by tak začas mohl být časopis, kde se dohadují dva nebo více táborů – tak jako je to dnes na diskusním fóru obce. Protože se však jeden z příspěvků na diskusním fóru tak trochu otřel právě o Mukařov-sko, udělám dnes ve „starostech starosty“ výjimku.

Všem Vám, milí čtenáři chci popřát co nejkrásnější Vánoce a šťastný vstup do roku 2013, a i když meteorologové vyhrožují oblevou a svátky na blátě, věřím, že je prožijete co nejklidněji a nic nenaruší jejich kouzlo.

... dvouměsíčník ke stažení zde

B

Mukařovský lampioňákPozvánka na lampiónový průvod a ohňostroj

Ruda Semanský, Katka Čadilová  (11.11.2012) - Zveme Vás na tradiční Mukařovský LAMPIOŇÁK zakončený ohňostrojem, který se uskuteční v pátek 16. listopadu 2012 od 17:30 hodin. Sraz v Mukařově na návsi před poštou. Pořádají o.s. Mukařov-sko a Mateřské centrum Mukařov-sko. Za podporu děkujeme: SDH Mukařov, obec Mukařov, Ovoce a zelenina Budský - Mukařov ... pozvánka zde

B

Bulletin Mukařov-sko...a zase ty volby...

Rudolf Semanský  (10.10.2012) - Není to tak dlouho, kdy se připravovaly volební místnosti pro parlamentní, a komunální volby a další volby jsou zase za dveřmi.

A protože je to věc, která se týká, nebo měla by se týkat nás všech, nemohu než začít dnešní úvodník právě tímto. Zatím ještě nikdo nevymyslel lepší - a zřejmě ani demokratičtější způsob, jak spravovat věci veřejné, než svěřit tuto odpovědnost na určitou dobu do rukou těch, kdo se o správu věcí veřejných ucházejí. A způsob, jakým to nejlépe provést, jsou právě volby - tedy hlasování (jednou za čas - ideálně jednou za 4 roky) nás všech o tom, komu správu obce, města, kraje nebo země svěřit do rukou.

I když většina z nás je nejspíše toho názoru, že obraz české politické scény na náladě nikomu přidat nemůže, přesto si myslím, že je důležité k volbám chodit. S právem a možností volit může naložit každý dle svého uvážení, ale "zahodit" svůj hlas tím, že k volbám nepřijdu, je myslím škoda.

Dost již ale o politice - i bez ní nás čeká docela zajímavý podzim, neboť sdružení Mukařov-sko a další organizace i Obecní úřad připravili několik akcí, které samozřejmě najdete jako obvykle v kalendáři na konci časopisu.

Sám bych chtěl upozornit především na veřejné zasedání, které se uskuteční koncem října v sokolovně Mukařov, a pak také na již tradiční Lampionový průvod a pěveckou soutěž Mukařovská hvězda hvězd - tedy akce, které mají velmi hojnou návštěvnost a těší se zájmu našich spoluobčanů. V dnešním vydání Mukařov-ska se také mimo jiné dočtete o tom, jak reálné je zřízení obecní policie v naší obci, jaké projekty se pomalu začínají chystat pro rok 2013 nebo také to, jak se staví k problematice tolik diskutovaných komunálních odpadů sousední země, konkrétně Německo. Přiznám se, že s ohledem na zkušenosti s naší českou mentalitou si takový způsob nakládání s odpady neumím u nás představit.

Přeji Vám tedy příjemné počtení a pokud v Mukařov-sku postrádáte něco, co byste zde rádi našli, neváhejte mne kontaktovat.

Na viděnou na některé z akcí!

... dvouměsíčník ke stažení zde

B

Bulletin Mukařov-sko...a svět se točí dál....

Rudolf Semanský  (10.8.2012) Název dnešního úvodníku souvisí nejen sblížící se mukařovskou poutí, ale i se změnami,které zkrátka k životu patří. Jednou ze změn prochází i občanské sdružení Mukařov-sko.

Důvodem těchto změn je stěhování předsedy o.s. Mukařovsko, Vítka Šoupala v blízké době do Bonnu, a tak funkce, které ve sdružení zastával, byly na červencové schůzce našeho sdružení předány některým dalším členům. Novým předsedou o.s. Mukařov-sko byla zvolena Marcela Eichnerová a vydávání dvouměsíčníku Mukařov-sko si vzal na starost Rudolf Semanský. Sluší se připomenout, že Vítek byl léta také správcem webových stránek obce, tuto činnost po něm nyní převzal Přemek Zima. Rozhovor s Vítkem najdete uvnitř časopisu, věřím ale, že všichni, kdo jej znají, mu v novém působišti budou přát hodně štěstí.

Ve chvíli, kdy budete číst tyto řádky, velmi pravděpodobně už bude v provozu tolik očekávaný kruhový objezd. V Mukařově si tak sice motoristé trochu oddychnou, ale dopravní omezení na Pražské / Černokostelecké se přesune do Říčan,kde probíhá kompletní rekonstrukce vozovky, jež potrvá až do 9. září. I tak by ale většina našich obyvatel měla pocítit určité zklidnění, neboť jak doufám, částmi obce přestanou projíždět vozidla,která se vyhýbala zácpám před křižovatkou, zkrátka – po několika hektických měsících by seměla situace navrátit k normálu.

Prázdniny jsou v druhé polovině a na charitní louku v Mukařově opět po roce zavítá lunapark, který již desítky let tradičně provází srpnový měsíc v souvislosti s vyhlášenou poutí. I proto jsme do tohoto čísla zařadili, věřím, že zajímavý, rozhovor s organizátorem naší pouti, panem K. Helfrem.

Začátkem školního roku nás čeká nejen předání nového úseku chodníku v Srbíně, ale hlavně otevření rekonstruované školní jídelny – při její výstavbě bylo myšleno i na to, aby jídla mohla být vydávána zájemcům z řad občanů, takže věřím že, tato možnost bude využívána.

Přeji Vám příjemné léto!

... dvouměsíčník ke stažení zde

B

Bulletin Mukařov-skoOslavy, neplatiči a demografie

Vítek Šoupal  (27.05.2012) - Jak mnozí z Vás jistě poznali, fotografie v záhlaví tohoto časopisu je z výročí 50-ti let vyučování ve staro-nové budově Mukařovské školy. Akci kromě hojné účasti dětí i rodičů obšťastnilo také krásné počasí.

Jistě už všichni ve škole netrpělivě čekají na otevření nové školní jídelny, která by již od září měla sloužit dětem. Jak pokračují i další letošní investice v obci se můžete dočíst uvnitř čísla v článcích Přemka Zimy a Rudolfa Semanského. Hodně emocí budí dopravní uzavírky spojené s budováním kruhového objezdu, který by měl být podobně jako jídelna zprovozněn v září t.r., když částečně včetně chodníků bude hotov již před prázdninami. Věřím, že už se na to všichni těšíme.

Kontrolní výbor se již v loňském roce začal věnovat problematice neplatičů za vodovod a kanalizaci. Na stránce 3 najdete pro ty, kteří dopisy obecního úřadu a Veolie doposud ignorovali, poslední výzvu! Hodně emocí vzbudily na jaře složenky s výměrem daně z nemovitosti (DZN) ve vašich schránkách. I když obec o navýšení koeficientu daně na 3 informovala již vloni v létě (viz článek: Zvýšená daň z nemovitosti), pro většinu obyvatel to byla novinka.

Chápu, že zvýšení daně není nic příjemného, na druhou stranu je to jediná možnost, jak obec může kompenzovat propad ostatních daňových příjmů a pomoci si k prostředkům nutným na rozvojové projekty v našich 3 obcích. DZN je celá příjmem obce a v letošním roce by z ní do rozpočtu mělo připadnout cca 2,5 mil. O tom, že nutných investic je a dále bude třeba spousta, svědčí i to, že podle výsledků demografické studie Mukařovska a 12-ti sousedních obcí (viz str. 5) se počet obyvatel v našem regionu za posledních 10 let zdvojnásobil.

Přeji Vám pohodový začátek léta!

... dvouměsíčník ke stažení zde

B

Rozkopaný úvodník Zápraží

Helena Vlnařová  (01.05.2012) - Tak je to naše Zápraží pěkně rozkopané. Na uzavírky silnic narazíte ve Velkých Popovicích, v Ondřejově, v Třemblatech nebo také v Mukařově, kde se staví kruhový objezd. Kvůli stavebním pracím neodbočíte z Černokostelecké (silnice č. I/2) směrem na Struhařov. Objížďka je vedena přes nedalekou obec Tehovec. V květnu a v červnu bude navíc uzavřen pravý jízdní pruh Černokostelecké. V souvislosti s uzavírkami je zajímavý jeden jev – mnoho řidičů nechce uposlechnout informaci o objížďce a skrytě doufá, že se jim podaří nějak projet ... pokračování zde

B

Naučná stezka „Po stopách kameníků“ otevřena

Zápraží.eu  (10.04.2012) - Navzdory velmi vrtkavému a studenému počasí byla prvního dubna 2012 v Louňovicích za účasti asi dvou stovek návštěvníků úspěšně otevřena nová naučná stezka. Tato vzdává hold kamenické tradici Louňovic, Žernovky, Mukařova, Svojetic a Struhařova. Stezka, začínající právě v Louňovicích, má tři okruhy. Celý okruh se 13 zastaveními měří 25km, větší okruh 18km a menší jen 7km. Projekt realizovalo občanské sdružení Mukařov-sko z dotace ... pokračování zde

B

Těžba břidlicového plynuMukařovští váhají s podporou Hrusické výzvy
Hrozí nám těžba břidlicového plynu?

Adam Prýl  (01.04.2012) - Starostové dvacítky obcí Ladova kraje spojují prostřednictvím Hrusické výzvy síly v boji proti těžbě břidlicového plynu. Americko-australská firma Fart Energy chce v oblasti s centrem ve Voděradských bučinách začít s průzkumnými vrty. Místním se to nelíbí a podepisují petice. Mukařovské zastupitelstvo však zatím s podporou Hrusické výzvy váhá
... pokračování zde

B

Bulletin Mukařov-skoVyšlo dubnové číslo Mukařov-ska

Když se řekne Velikonoce …

Lída Třeštíková  (31.03.2012) - Setkání sousedů nad velikonočními dobrotami s dílničkami pro děti (pletení pomlázek, zdobení vajec a příprava dekorací) se tradičně bude konat na návsi v Srbíně na velikonoční neděli 8.4.2012 od 15 hodin. Přijďte se seznámit s lidmi odvedle a připomenout si velikonoční tradice!

VÍTE, ŽE:

Velikonoce jsou nejvýznamnější z křesťanských svátků, připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce se slaví každým rokem trochu jindy, jelikož svátek připadá na neděli po prvním jarním úplňku. Datum Velikonoc bylo určeno až roku 325 na 1. nikajském koncilu.

Dny před Velikonocemi mají vlastní názvy. Jako první je Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota vše je ukončeno vigilií v noci na neděli, což je bohoslužba připomínající vzkříšení Ježíše.

Velikonoce doprovází spousta různých tradic a zvyků, ty u nás vrcholí tradičně na velikonoční pondělí, kdy se chlapci vydávají se svou pomlázku koledovat o vejce.

Pomlázka patří mezi tradiční velikonoční zvyky. Lidé jí říkají různě, třeba: korbáč, koleda, mrskačka, mrskut, sekačka, pomihod, žíla, šlehačka, metla, švihačka, ale i jinak. Podle dřívějších zvyklostí ji musel umět uplést každý malý kluk. Mašle na pomlázce se také řadí mezi starodávné velikonoční zvyky, jejichž prostřednictvím mohly dát dívky najevo mládencům, zda mají u nich nějakou naději. Když ráno šel mládenec na koledu, měl prázdný karabáč, ten nejlepší koledník ... pokračování úvodníku zde

Obsah čísla 2/2012

  Str. 2   Starosti starosty
  Str. 3   Jak dál s užíváním kanalizace
  Str. 4   Rozhovor se zastupitelkou Ivanou Malou
  Str. 5   Ladův kraj má nového manažera
  Str. 6   První výsledky skupiny Voda-Žernovka
  Str. 7   Za tři vraždy dostal mladík třicet let
  Str. 8   Co nového ve školičce, školce a mateřském centru
  Str. 10  Adoptovaná surikata a zachráněná sova
  Str. 11  Oslavy 50 let nové školní budovy
  Str. 12  Mukařovští a žernovští hasiči v akci
  Str. 14  Rozpis jarních fotbalových zápasů, Hrozí nám těžba břidlicového plynu?
  Str. 15  Kalendář akcí, Termíny uzávěr křižovatky
... dvouměsíčník ke stažení zde

B

Vlajka pro TibetMukařov se přidal k "Vlajce pro Tibet"

Vítek Šoupal (10.03.2012) - V roce 1959 - 10. března - došlo v hlavním městě Tibetu Lhase ke krvavému potlační povstání. To bylo vyústěním sílícího útlaku Tibetu po jeho vojenské anexi Čínou v roce 1950. Krvavé potlačení povstání z 10. března mělo za následek 80.000 mrtvých Tibeťanů. Následně přes milion Tibeťanů zemřelo v průběhu dalších 10-ti let ve vězeních a pracovních táborech či v důsledku nedostatku jídla a hladomoru
... pokračování zde

B

Bulletin Mukařov-skoVyšlo únorové číslo Mukařov-ska

Mráz a zima

Rudolf Semanský  (10.02.2012) - Únorové dny s sebou sice přinášejí prodlužující se dny, každý, kdo alespoň trochu pozoruje koloběh věcí kolem sebe, ví - a na vesnici je to znát mnohem lépe, že toto období je s železnou pravidelností provázeno silnými mrazy.

Na jednu stranu nám a především našim dětem tento pokles teplot umožňuje konečně si zabruslit i na přírodních plochách, na druhou to však znamená ve většině případů pootočit doma regulátorem teploty o trochu více, ať již k vytápění používáme jakýkoli zdroj tepla a v duchu počítat, jak se tyto mrazy projeví v rodinném rozpočtu, a krom jiného také bojovat po ránu se zamrzlými zámky, skly a špatně startujícími auty. I tyto silné mrazy ale k zimě v našich končinách patří a upřímně řečeno, o čem jiném se dá s kýmkoli nenuceně popovídat než o počasí. A snad se mnou budete souhlasit, že prohodit s někým jen tak vedle pozdravu i pár slov o té „hrozné zimě“ většině lidí udělá den o trochu příjemnější ... pokračování úvodníku zde

Obsah čísla 1/2012

Str. 2   Starosti starosty a malé ohlédnutí za rokem 2011
Str. 3   Rozpočet obce na rok 2012, Komunální a bio-odpad
Str. 4   Zásobování vodou na Žernovce
Str. 5   I Mukařov má sběrný dvůr
Str. 6   Novinky od maminek, Mikulášská v MC, Sousedský srbínský vánoční jarmark
Str. 7   Těšte se na Masopust a Moranu, Tříkrálová sbírka opět pomáhala
Str. 8   Přelom roku u mukařovských hasičů, Zimní příprava mukařovských fotbalistů
Str. 9   Zprávy ze školky a alternativní školičky
Str.10  Kamenictví v kraji
Str.12  Projekt ŠD "Adopce zvířátka v ZOO", Kalendář Mukařovska

... dvouměsíčník ke stažení zde

B

Články a příspěvky: 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 
 počítadlo M u k a ř o v - s k o   2005-12 (c)   -   mukarov-sko@volny.cz